Botox Tedavisi

Diş sıkma sonucunda çene ekleminden ses gelmeye başlar hatta çene eklemi kilitlenebilir. Kişi ağzını açmakta güçlük çeker. İlerleyen dönemlerde dişlerde aşınmaya bağlı olarak dikey çene boyutu düşer Diş ve dişi çevreleyen dokularda (diş eti vb.) acı ve hassasiyet oluşur. Dişlerde önce çatlaklar ve ileriki dönemlerde kırılmalar meydana gelir. Gece boyunca süren gıcırdatma sonucu dişi destekleyen dokulara aşırı kuvvet gelmesi nedeniyle çene kemiğinde erime olur. Sonuçta dişler sallanır ve düşer.

Diş hekimi tarafından alt ve üst dişlerin birbiriyle temasını kesen silikondan yapılmış ve kişiye pek rahatsızlık vermeyen gece plağı yapılabildiği gibi botoks uygulaması da tedavide başarılı sonuçlar verebilmektedir.

Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirleri geçici olarak bloke edip kasların kasılmasını engeller. Çenemizi kapatan kaslara botoks uygulayarak diş sıkmanın önüne geçilebilmektedir. Aslında botoks kaslar üzerinde oluşan stresi kaldırarak spazmları yok etmek amacıyla geliştirilmiştir. Botoks kas dokusuna zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyalin o bölgedeki kasa ulaşmasını önler.

Botoks enjeksiyonu sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Oluşabilecek bu ağrıyı azaltmak için uygulamadan 15-20 dakika önce bölgeye ağrı kesici krem sürülür. Hareketlerinde azalma istenen ve çeneyi sıkan kasların içine botoks zerk edilir. Bir hafta içinde sonuç alınır. Botoks uygulamasının etkisi geçidir. Bu özelliğinden dolayı diş sıkma için botoks tedavisi 4-6 ayda bir tekrarlanır.

 

Top

E-Bültenimize Kaydolun

E-Bültenimize Kayıt Olarak Gelişmelerden Haberdar Olun!

-->