Cad-Cam Teknolojisi ile Dijital Protez

Günümüz yaşam koşullarında hız çok önemli olmaya başladı. Hızlı bir diş tedavisi başarı için artık çok önemli hale geldi. 3d teknolojileri sayesinde diş hekimliğinde de ciddi gelişmeler yaşandı. Diş hekimine gelen insanlar tedavilerinin ağrısız ve hızlı bir şekilde olmasını istiyorlar. Geçici dişlerin yaşatmış olduğu sıkıntıları da yaşamak istemiyorlar. İşte bu dijital teknolojisi sayesinde bu beklentileri karşılamak çok mümkündür.

Bu işleme başlamadan önce diş hekimi bu teknoloji için uygun vaka olup olmadığını değerlendirir. Çünkü her yeni bir teknoloji her vaka için kullanılması düşünülemez. Çoğu vaka için bu teknolojiyi uygulamak pekala mümkündür. Vaka seçimi sonrası klasik olarak anestezi uygulanıp diş hazırlanmalıdır. Eğer seramik dolgu yani inley işlemi yapılacak ise dişin çürüğü temizlenir ve kamera ile hemen ölçü alınır. İşlem yaklaşık 2 dakika sürer. Sonrasında sanal ortama dişin 3d görüntüsü alınıp üzerinde tasarım yapılır. Tasarım sonrası ise özel bir 3d cihazın bıçakları sayesinde porselen blok materyallerden diş 5 dakika için de üretilir ve hastamız koltukta 10 dakika bekletilmiş olur. Hazırlanan seramik dolgu doğal dişe yapıştırılır. Toplam süre ise 20 dakikadır.

Seramik kaplama yapmak gerekirse de işlemler aynı olup süre biraz daha fazla olmaktadır. Bu işlemler sayesinde bir gün içinde tüm dişlerin tedavilerini yapmak mümkündür. Bu hız aynı zamanda konforu ve başarıyı getirmektedir.

Yaprak porselen kaplama'lar için haftalarca hazırlanmasını beklemeye gerek yok. Aynı zamanda eğer bir dişiniz yapılacak ise bilgisayar programı sayesinde diğer tarafta bulunan eşinin görüntüsü alınarak o dişin aynısı üretilir. Böylece yeni yapılan dişin diğer dişlerle olan uyumu ve simetrisi muhteşem olur.

Top

E-Bültenimize Kaydolun

E-Bültenimize Kayıt Olarak Gelişmelerden Haberdar Olun!

-->