Çürük Tedavisi ve Dolgu

Dişlerin en dış kısmında mine tabakası bulunur. Mine tabakasının üstüne yapışan besinler temizlenmediğinde üzerinde mikropların barındığı bir plak tabakası oluşur. Yiyecek ve içeceklerdeki asit ve plak tabakasındaki mikropların ürettiği asit dolayısıyla mine tabakasında çürükler oluşur. Bu çürükler zamanında tedavi edilmediğinde derinleşerek dişin sinirlerine kadar ulaşır ve ağrıya neden olur.

Çürükler en çok dişin çiğneyici yüzeyindeki girintilerden veya birbirine komşu dişlerin arayüzünden başlar. Özellikle arayüzde başlayan çürükler hızlı ilerledikleri ve kolay farkedilmedikleri için dişte daha çok harabiyet yapar ve dişin sinirlerine daha hızlı ulaşırlar. Bu yüzden bu tür çürüklerin erken teşhisi için düzenli kontrollere gitmek büyük önem taşır. Çürüyen dişlerdeki çürüğün temizlenerek, oluşan boşluğa dolgu yapılması gerekir.

Dolgu türleri:

  • Işınlı dolgular : Halk arasında lazer dolgu diye bilinen, hem ön, hem arka dişlerde kullanılan kompozit yapısındaki beyaz dolgulardır. İyi bir estetik sağlarlar.
     
  • Amalgam dolgular: Arka dişlerde kullanılan dolgulardır. Işınlı dolgulara göre daha sağlam ve daha uzun ömürlüdürler. Ancak estetik görünümlü değildirler.
     
  • Porselen dolgular (inley-onley): Dişteki madde kaybının fazla olduğu dişlerde hem estetik hem dayanıklılık açısından tercih edilen dolgulardır.
Top

E-Bültenimize Kaydolun

E-Bültenimize Kayıt Olarak Gelişmelerden Haberdar Olun!

-->