Anlaşmalı Kurumlar

Kimler implant yaptıramaz?

Kalp hastaları, böbrek hastaları, terminal dönemde ki hastalar.

Diş hassasiyeti neden kaynaklanır?

Dişin koruyucu mine tabakısının altında yer alan dentin açığa çıktığında, dentin tübülleri içindeki sinirler soğuk yiyecek ve içecek gibi tetikleyici faktörlere karşı savunmasız kalır. Bu da ani ve kısa süreli sızlamalara neden olur.

Diş hassasiyeti daha ciddi diş sorunlarına yol açar mı ?

Genellikle hayır ancak hassas dişler bakım gerektirir. En kısa zamanda bir hekime danışmanızda fayda var.

Diş neden kırılır ?

Sağlam bir diş kolay kolay kırılmaz.Dişin ağız içinde açıkta bulunan kısmı mine adlı çok sert bir maddeyle kaplıdır. Bu madde vücudumuzda ki en sert maddedir. Diş mine sayesinde çiğneme ve sıkma kuvvetlerine karşı dirençlidir. Dişin kırılması için bir travma sert bir darbe gereklidir. Çürük kaynaklı dişin bir kısmının kaybedilmesi ya da büyük bir alanı kaplayan dolgu uygulamaları zamanla dişin zayıflamasına ve kırılmasına neden olabilir. Çürüyen diş ya da büyük alanlı dolgu uygulamalarında diş zayıflar ve daha kolay kırılabilir bir hale gelir.
Büyük dolgu uygulamalarından ve kanal tedavisinden sonra dişin daha güçlü kılmak için dolgunun ardından kaplama yapılması gerekir. Ayrıca diş gıcırdatma (bruksizm) sorunu olanlarda diş kırılmalarının gerçekleşme oranı daha fazladır.

Diş implantı yerleştirirken ağrım olacak mı?

Diş implantları hasta ağzına local anestezi yapılarak hastanın çene kemiğine yerleştirilirler. Bu sebeple operasyon esnasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Operasyon sonrasında bir ya da iki gün hekiminiz tarafından önerilen basit ağrı kesici ilaçlar alınabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısından erken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az iki kez diş hekimine muayene olunması önerilir.

Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir.

Dişlerde gelişim bozuklukları varsa erken dönemde özel diş hekimliği dallarında uzmanlaşmış birimlere başvurularak gerekli tedavi sağlanmalıdır.

Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır. Dişler sert cisimlerle karıştırılmamalı, fındık, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Bunlar diş minesinin çatlamasına ve bakterilerin etkisinin artmasına neden olur. Diş minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.

İmplant tedavisini her diş hekimi yapabilir mi?

Kliniğimizde diş implantı operasyonunu, diş implantı konusunda üniversitede eğitim almış uzman çene cerrahı diş hekimlerimiz yaparlar. Diş implantı konusu çok titizlenilmesi gereken ve detayları olan bir konudur. Diş implantı yaptırmayı planladığınız zaman bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise sterilizasyonun tam olarak sağlanmasıdır. Başarılı bir dental ekiple ve steril bir ortamda yaptıracağınız diş implantlarınızı çok uzun yıllar kullanacağınızdan herhangi bir endişeniz olmasın.

Çocukların dişleri neden çürür?

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.

Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.

Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.

Top

E-Bültenimize Kaydolun

E-Bültenimize Kayıt Olarak Gelişmelerden Haberdar Olun!

-->